An International Conversation on Online Teaching and Learning of Irish Traditional Music 

 

https://education.comhaltas.ie/

The Covid-19 pandemic brought about an unprecedented shift in the way we teach and learn Irish traditional music. As a forward-thinking organisation, Comhaltas invites teachers, students, parents and branches to reflect on the ways we have adapted to incorporate technology into the transmission of traditional Irish music in the past eighteen months. This survey takes 15 mins (approx.) to complete. The results will be used to identify what aspects of online classes (if any) were effective and to establish the current needs of teachers and students. This research can help us to meet the opportunities and challenges facing us in the coming years. All ideas are welcome. Your input will inspire new projects and inform future approaches to building resources for online and in-person classes.

Comhaltas Ceoltóirı́ Éireann, from its foundation in 1951, recognises that a focus on providing a comprehensive teaching and structured transmission framework is key to the effective development and promotion of our traditional Irish arts. Today, we have approximately 40,000 members in more than four hundred branches around the world. Comhaltas educational programmes aim to educate, develop and inspire students to achieve their full musical potential and provide them with the skills for enjoyment of music, song, dance and language. The mission of Comhaltas is to continue to enhance music education and to provide a pathway for further lifelong learning while developing a sense of preservation and promoting cultural identity.

Before Covid-19 Comhaltas held over 1,500 music classes for children and adults each week across every county in Ireland and in eighteen countries internationally. These classes offer instruction on all instruments within the tradition. Our branch network provides the focal point for community action. The Comhaltas branch class is more than simply the local music school: We provide a community environment that enhances learning while perfecting skills and developing an attachment and commitment to our rich cultural heritage that will stay with members throughout their lives. This project is co-ordinated by Comhaltas Facilitator for Education Structures Majella Bartley, and Dr. Robert Harvey.

To join the conversation and contribute your reflections and ideas for the future of online music learning, visit education.comhaltas.ie, or click the link below.

 

Link for Teachers Survey

https://www.surveymonkey.com/r/QYWW7B9

 

Link for Students Survey

https://www.surveymonkey.com/r/ZV8LJLM

 

Link for Parents Survey

https://www.surveymonkey.com/r/QYP3TJW

 

Link for Comhaltas Branches Survey

https://www.surveymonkey.com/r/QDH5RY3

 

***********************************************************************************
 

RTÉ Raidió na Gaeltachta

Press Release

Callout for entries for Seán Ó Riada Gold Medal Competition
Metal Reed instruments: Concertina, Box, Melodeon, Mouth Organ

The competition for the Seán Ó Riada Gold Medal 2021 is now open for entries, and this year’s competition is for metal-reed instruments – accordion, melodeon, concertina and mouth organ. The closing date for entries is 15 October 2021.

Competition organiser Peadar Ó Riada said:

“This is a very special year for the competition, as we commemorate fifty years since Seán’s death in 1971. The winner of the 2021 competition will have the honour of having their name engraved on the medal in this very significant year.”

15 finalists will be chosen from all the entries, and invited to compete in the final early in the new year. The winner will be presented with the Seán Ó Riada Gold Medal and €2500.

To enter the competition, musicians must:

Record 5 sets of tunes
(They can be recorded on computer or phone, studio quality is not required)
Upload them to www.cuireadhchuneoil.ie
Friday 15 October 2021 is final date for entries

Young Tipperary box player Keelan McGrath was the winner of the 2017 medal, the last time the competition was focused on this group of instruments. The competition rotates each year over a four-year cycle – fiddle, flute and whistle, pipes & harp and metal-reed instruments.

The finalists will be announced on the Cuireadh chun Ceoil programme live from the Éigse Dhiarmuidín festival on Friday 3 December at 7 pm, and after that Peadar Ó Riada will be playing some of the entries each week on the programme on RTÉ Raidió na Gaeltachta.

The competition is sponsored by RTÉ Raidió na Gaeltachta, Iontaobhas Fódhla, Gael Linn, Comhaltas Ceoltóirí Éireann, IMRO and the Rochestown Park Hotel.

–ENDS–

Seán Ó Riada: Comórtas do Bhonn Óir 2021 oscailte
Consairtín, bosca ceoil, mileoidean, orgán béil …

Tá an comórtas do Bhonn Óir Seán Ó Riada 2021 oscailte anois, agus beidh comórtas na bliana seo dírithe ar na huirlisí giolcaigh miotail, is iad sin an bosca ceoil, an mileoidean, an consairtín agus an t-orgán béil. Tá go dtí 15 Deireadh Fómhair ag ceoltóirí le cur isteach air.

Deir Peadar Ó Riada, riarthóir an chomórtais:

“Seo bliain thar a bheith speisialta don chomórtas, agus muid ag comóradh caoga bliain i mbliana ó cailleadh Seán. Onóir faoi leith a bheas ann don cheoltóir a mbeidh a n-ainm greanta ar bhonn 2021 gan dabht.”

Roghnófar 15 iomaitheoir ó na hiarrthóirí uilig le bheith san iomaíocht sa chraobh i dtús na bliana seo chugainn, agus bronnfar Bonn Óir Seán Ó Riada agus €2500 ar an mbuaiteoir.

Le cur isteach ar an gcomórtas, ba cheart do cheoltóirí:

5 phíosa/seit ceoil a thaifead
(is leor iad a thaifeadadh ar an ríomhaire/fón, ní caighdeán stiúideo atá i gceist)
Iad a uaslódáil go dtí an suíomh idirlín www.cuireadhchuneoil.ie
Dáta deiridh d’iarratais 15 Deireadh Fómhair 2021

Ba é an boscadóir óg as Tiobraid Árann Keelan McGrath a bhuaigh an comórtas seo an uair dheireanach go raibh an grúpa uirlisí seo i gceist, ceithre bliana ó shin.

Fógrófar na hiomaitheoirí a bheas sa chraobh ar an gclár Cuireadh chun Ceoil beo ó Éigse Dhiarmuidín, Dé hAoine 3 Nollaig ag 7 pm, agus ina dhiaidh sin beidh Peadar Ó Riada ag casadh cuid de na hiarrachtaí atá istigh ar an gcomórtas gach Aoine ar an gclár.

Is iad RTÉ Raidió na Gaeltachta, Iontaobhas Fódhla, Gael Linn, Comhaltas Ceoltóirí Éireann, IMRO agus Ostán Pháirc Bhaile an Róistigh na hurraitheoirí ar an gcomórtas.

–CRÍOCH—————————————————————————————–

RTÉ Raidió na Gaeltachta
24 Meán Fómhair 2021

Tuilleadh Eolais:
Caitríona Ní Bhaoill, Oifigeach Poiblíochta RTÉ Raidió na Gaeltachta
Caitriona.nibhaoill@rte.ie 086 8769585

 

******************************************************************

FleadhFest na hÉireann 2021

Sligo

1A Fidil /Fiddle – Céim 1

 First: April Macaulay, CCÉ, Irish Minstrels, Glasgow, Scotland

Runners Up: Clodagh Crowley, CCÉ, Lackagh, Galway & Laoise Kennedy, CCÉ, Ormond, Tipperary

 

1B Fidil / Fiddle – Céim 2

First: Cushla Murphy, CCÉ, An Tulach, Clare

Runners Up: Jemima Soper, CCÉ, Amairgin The Gael, South Wales & Maebh McGlinchey, CCÉ, Fintona, Tir Eoghain

 

1C Fidil / Fiddle – Céim 3

First: John Paul Reynalds, CCÉ Martin Mulvihil, New York

Runners Up: Joseph De Georgeo, Minneapolis, Minnesota, US & Una McGlinchey, CCÉ, Fintona, Tyrone

 

1D Fidil / Fiddle – Céim 4

First: Jason McGuinness, CCÉ, Tireragh, Sligo

Runners Up: Clár Áine Ní Chiaráin, CCÉ, Killeigh, Offaly & Jake James, CCÉ, Mulligan Quinn, USA

 

2A Bosca Ceoil / Button Accordion – Céim 1

First: Michael Healy, CCÉ, Kilcummin, Kerry

Runners Up: Anna McCaul, CCÉ, Aughnamullen, Monaghan & Cillian Gallagher, CCÉ, Cleary/Coyne, Mayo

 

2B Bosca Ceoil / Button Accordion – Céim 2

First: Joseph Mannion, CCÉ Craobh na gCumarach, Waterford

Runners Up: David Waters, CCÉ, Cavan Town, Cavan & Aoibhin Kelly, CCÉ, Fintona, Tyrone

 

2C Bosca Ceoil / Button Accordion – Céim 3

First: Patrick Harvey, CCÉ, Portmor, Tyrone

Runners Up: Aoife Kilmartin, CCÉ, Baile Buí, Offaly & Meadhbh O’Neill, CCÉ, Clifden, Galway

 

2D Bosca Ceoil / Button Accordion – Céim 4

First: Clár Áine Ní Chiaráin, CCÉ, Killeigh, Offaly

Runners Up: Noel Stapleton, CCÉ, Craobh Seán Ryan, Cill Chabháin, Laois & Paddy Callaghan, CCÉ, Irish Minstrels, Glasgow, Scotland

 

3A Feadóg Mhór / Flute – Céim 1

First: James Lambert, CCÉ, Wicklow Miners, Wicklow

Runners Up: Cara Sharkey, CCÉ, Irish Minstrels, Glasgow, Scotland & Seán Ó Gealagain, CCÉ, Cavan Town, Cavan

 

3B Feadóg Mhór / Flute – Céim 2

First: Molly Pittendrigh, CCÉ, Castlebar, Mayo

Runners Up: Síofra Ní Mhóráin, CCÉ, Seán Treacy, Baile Átha Cliath & Róise Mc Cloy, CCÉ, Newbridge, Derry

 

3C Feadóg Mhór / Flute – Céim 3

First: Emily Keane, CCE, Elphin, Roscommon

Runners Up: Aideen Quinlan, CCÉ, Lixnaw, Kerry & Saoirse Kellegher, Ballinamore, Leitrim

 

3D Feadóg Mhór / Flute – Céim 4

First: Liam Needham, Baile Shligigh, Sligo

Runners Up: Ciana McGarrigle, CCÉ, Rahan, Offaly

 

4A Feadóg / Whistle – Céim 1

First: James Lambert, CCÉ, Wicklow Miners, Wicklow

Runners Up: Clodagh Daly, CCÉ, Keadue, Roscommon & Gracie Cunningham, CCÉ, Bannow, Wexford

 

4B Feadóg / Whistle – Céim 2

First: Caitlin Ni Mhuineog, CCÉ, Baile Buí, Offaly

Runners Up: Joanne Devaney, CCÉ, Kilmovee, Mayo & Betty O’Shea, CCÉ, Bray, Wicklow

 

4C Feadóg / Whistle – Céim 3

First: Ellen O’Brien, CCÉ, Cavan Town, Cavan

Runners Up: Caoimhe Ní Fhlatharta, CCÉ, Clifden, Galway & Saoirse Kellegher, Ballinamore, Leitrim

 

4D Feadóg / Whistle – Céim 4

First: Ciana McGarrigle, CCÉ, Rahan, Offaly

Runners Up: Liam Needhan, Baile Shligigh, Sligo & Kevin Elam, CCÉ, O’Neill Malcolm, US

5A Cairdín Pianó / Piano Accordion – Céim 1

First: Ciarán Ward, CCÉ, Beal Átha An Spidéal, Cork

Runners Up: Orla Bruce, CCÉ, Irish Minstrels, Glasgow, Scotland & Myles Macaulay, CCÉ, Irish Minstrels, Glasgow, Scotland

 

5B Cairdín Pianó / Piano Accordion – Céim 2

First: Cormac Mc Colgan, CCÉ, Seamus Mac Giolla Bhríde, Donegal

Runners Up: Áine Ní Shíocháin, CCÉ, Caisleán Uí Chonaill/Athán/B.Ior., Limerick & Laura McMahon, CCÉ, Tullycorbet, Monaghan

 

5C Cairdín Pianó / Piano Accordion – Céim 3

First: Dervla Ní Threasaigh, CCÉ, Tullycorbet, Monaghan

Runners Up: Alex Morgan, CCÉ, East London, London, Britain & Shauneen Maguire, CCÉ, Derrylin, Fermanagh

 

5D Cairdín Pianó / Piano Accordion – Céim 4

First: Denise Palmer, CCÉ, Cloch na gCoillte, Cork

Runners Up: Danny Burke, CCÉ, Killoran Clancy Whelan, New York, US & Karen Meehan, CCÉ, Ballymore, Westmeath

 

6A Consairtín / Concertina – Céim 1

First: Emma Crowley, Killarney, Kerry

Runners Up: Bronagh Bradley, CCÉ, Loup, Derry & Éabha Ní Mhurchú, CCÉ, Cr. Niall O’Cathasaigh, Baile an Chollaigh, Corcaigh

 

6B Consairtín / Concertina – Céim 2

First: Rachel Mahony, CCÉ, Croisín, Clare

Runners Up: Niamh McGillicuddy, CCÉ, Reynolds Hanafin Cooley, Boston, US

 

6C Consairtín / Concertina – Céim 3

First: Eric Nolan, CCÉ, Craobh Naithí, Dublin

Runners Up: Rachael Hughes, Cahergowan, Galway & Róisín Duffy, CCÉ, An Tulach, Clare

 

6D Consairtín / Concertina – Céim 4

First: Chloe Feeney, CCÉ, Cleary Coyne, Mayo

 

7A Píb Uilleann / Uilleann Pipes – Céim 1

First: Tove Byers, CCÉ, Caisleán Uí Chonaill/Athán/B.Ior., Limerick

Runners Up: Phil McCaul, CCÉ, Aughnamullen, Monaghan & Cadhla Tohill, St Mochua’s Keady, Armagh

 

7B Píb Uilleann / Uilleann Pipes – Céim 2

First: Mark Dunleavy, CCÉ Paddy Killoran, Sligo

Runners Up: Fearghus Walsh, CCÉ, Ballinspittle, Cork & Michael Lawler, CCÉ, Athy, Kildare

 

7C Píb Uilleann / Uilleann Pipes – Céim 3

First: Jane Walls, CCÉ, Dromore, Antrim

Runners Up: Alain Ó Cearúil, CCÉ, Portloaise, Laois & Conrad Ó Coisneacháin, CCÉ, Baile an Chaistil, Antrim

 

7D Píb Uilleann / Uilleann Pipes – Céim 4

First: Jack MacPartalain, Ballina, Tipperary

Runners Up: Siobhán Hogan, Salthill/Knocknacarra, Galway

 

8A Cruit / Irish Harp – Céim 1

First: Aoife Ní Chonghaile, CCÉ, Cora Finne, Clár

Runners Up: Nell Kettle, CCÉ, Portlaoise, Laois & Ríoghnach McKinney, CCÉ, Keady, Armagh

 

8B Cruit / Irish Harp – Céim 2

First: Caitríona Seoighe, Caislean an Bharraigh, Mayo

Runners Up: Rachael Dooley, CCÉ, Craobh Dhún Dealgan, Lú & Evelyn McCaul, Laragh, Monaghan

 

8C Cruit / Irish Harp – Céim 3

First: Éilís Needham, CCÉ Sligeach, Baile Shligigh, Sligo

Runners Up: Micheál Mac Giobúin, CCÉ, Caisleán Uí Chonaill/Athán/B.Ior., Limerick & Devin Morgan, CCÉ, Saint Louis Irish Arts,, Missouri, US

 

8D Cruit / Irish Harp – Céim 4

First: Sophie Ní Riain, CCÉ, Seán Ryan, Kilcavan, Laois

Runners Up: Shinobu Narita, Japan, Japan

 

9A Orgán Béil / Mouth Organ – Céim 1

First: Martín Ó Ceilleachair, CCÉ, Rahan, Offaly

 

9B Orgán Béil / Mouth Organ – Céim 2

First: Aodhán Ó Coilleann, CCÉ, Dr. Galligan, Cavan

Runners Up: Sadhb Jordan, CCÉ, Garryowen, Clare & Brianna Brown, CCÉ, St. Louis Irish Arts, Missouri, US

 

9C Orgán Béil / Mouth Organ – Céim 3

First: Emily Bergin, CCÉ, Killoran Clancy Whelan, New York, US

 

9D Orgán Béil / Mouth Organ – Céim 4

First: Arlene O’Sullivan, Ennistymon, Clare

Runners Up: Pauline Callinan, CCÉ, Croisín, Clare

 

10A Bainseó / Banjo – Céim 1

First: Rian Mc Carthy, CCÉ, Newcestown, Cork

Runners Up: Cara McGeary, CCÉ, Keady, Armagh

 

10B Bainseó / Banjo – Céim 2

First: Sinead Johnston, CCÉ, South Sligo, Sligo

Runners Up: Enda Dooley, CCÉ, Craobh Dhún Dealgan, Lú & Eoin Turner, CCÉ, Craobh Crónáin, Cork

 

10C Bainseó / Banjo – Céim 3

First: Sean Bogan, CCÉ, Fintona, Tyrone

Runners Up: Seán Loughran, CCÉ, Caisleán a’Bharraigh, Mayo & Patrick Treacy, CCÉ, Dromore, Tyrone

 

10D Bainseó / Banjo – Céim 4

First: Shota Saito, Japan, Japan

 

11A Maindilín / Mandolin – Céim 1

First: Shane Mescall, CCÉ, Craobh na Coradh, Clare

Runners Up: Aoibhinn Galligan, CCÉ, Mullahoran, Cavan & Fionn Ó Mearáin, CCÉ, Báile Mhuineacháin, Monaghan

 

11B Maindilín / Mandolin – Céim 2

First: Eoin Turner, CCÉ, Craobh Crónáin, Cork

Runners Up: Cathal Joyce, CCÉ, Lackagh, Galway & Diarmuid Ward, CCÉ, Béal Átha an Spidéal, Cork

 

11C Maindilín / Mandolin – Céim 3

First: Jack Fitzpatrick, CCÉ, Craobh Naomh Choca, Kildare

Runners Up: Shane Maguire, Corcaghan, Monaghan

 

11D Maindilín / Mandolin – Céim 4

First: James Finnegan, Carrickmacross, Monaghan

Runners Up: Shota Saito, Japan, Japan & Dylan James, CCÉ, Mulligan-Quinn, New York, US

 

12A Pianó / Piano – Céim 1

First: Myles Macaulay, CCÉ, Irish Minstrels, Glasgow, Scotland

Runners Up: Keenan Smith, CCÉ, Cavan Town, Cavan & Evan Dillon, CCÉ, Admiral Brown, Mayo

 

12B Pianó / Piano – Céim 2

First: Éabha McInerney, CCÉ, An Tulach, Clare

Runners Up: Emily Shiel, CCÉ, Lackagh, Galway & Áine Ní Shíocháin, CCÉ, Caisleán Uí Chonaill/Athán/B.Ior., Limerick

 

12C Pianó / Piano – Céim 3

First: Gráinne Ni Mhuineog, CCÉ, Baile Buí, Offaly

Runners Up: Calum McGregor, CCÉ, Irish Minstrels, Glasgow, Scotland & Eimear Rudden, CCÉ, Cavan Town, Cavan

 

12D Pianó / Piano – Céim 4

First: Sinead Halton, CCÉ, Mullahoran, Cavan

Runners Up: Ferdie Ó Faoláin, CCÉ, Maigh Cuilinn, Gaillimh & Kevin Elam, CCÉ, O’Neill Malcolm Branch, VA, US

 

13A Mileoidean / Melodeon – Céim 1

First: Michael Healy, CCÉ, Kilcummin, Kerry

Runners Up: Cillian Gallagher, CCÉ, Cleary/Coyne, Mayo & Seamus O’Fiachra, CCÉ, Admiral Brown, Mayo

 

13B Mileoidean / Melodeon – Céim 2

First: Joseph Mannion, CCÉ Craobh na gCumarach, Waterford

Runners Up: Aron Moore, CCÉ, Cumann na bPíobairí, Dublin & Peadar Ó Sionnaigh, CCÉ, Admiral Browne, Mayo

 

13C Mileoidean / Melodeon – Céim 3

First: Mary Duggan, CCÉ, Lackagh, Galway

Runners Up: Éabha NicDhonnchadha, Ballinasloe, Galway

 

13D Mileoidean / Melodeon – Céim 4

First: Chloe Feeney, CCÉ, Cleary Coyne, Mayo

Runners Up: Isaac Scanlan, CCÉ, Milltown, Cavan & Dabheoc de Freine, CCÉ, Cr An Choisdealbha Róisín Bn Ui Cheallaigh, Mayo

 

14A Rogha Gléas / Miscellaneous – Céim 1

First: Senan Ó Dubhghaill, CCÉ, Fintona, Tyrone

Runners Up: Mark McCusker, Bangor, Ards, Down & Niall Fitzgerald, Ardmayle, Tipperary

 

14B Rogha Gléas / Miscellaneous – Céim 2

First: Eoin Turner, CCÉ, Craobh Chrónáin, Cork

Runners Up: Maebh McGlinchey, CCÉ, Fintona, Tír Eoghain & Tiarnán Kellegher, Ballinamore, Leitrim

 

14C Rogha Gléas / Miscellaneous – Céim 3

First: Sinéad Duggan, CCÉ, Lackagh, Galway

Runners Up: Una McGlinchey, CCÉ, Fintona, Tyrone & Jack Fitzpatrick, CCÉ, Craobh Naomh Choca, Kildare

 

14D Rogha Gléas / Miscellaneous – Céim 4

First: James Finnegan, Carrickmacross, Monaghan

Runners Up: Makoto Kitamuki, Koshigaya, Japan

 

15A Tionlacan / Accompaniment – Céim 1

First: Aoife Ní Chonghaile, CCÉ, Cora Finne, Clare

Runners Up: Myles Macaulay, CCÉ, Irish Minstrels, Glasgow, Scotland & Niamh Kiernan, CCÉ, Ballynacargy, Westmeath

 

15B Tionlacan / Accompaniment – Céim 2

First: Colman Connolly, CCÉ, Martin Mulvihill, Connecticut, USA

Runners Up: Morien McBurnie, Minnesota, US & Jesse O’Connor, CCÉ, Tulla, Clare

 

15C Tionlacan / Accompaniment – Céim 3

First: Darragh Twomey, CCÉ, Craobh Chrónáin, Cork

Runners Up: Grainne Ní Rosach, CCÉ, Joe Callaghan, Longford & Calum McGregor, CCÉ, Irish Minstrels, Glasgow, Scotland

 

15D Tionlacan / Accompaniment – Céim 4

First: John Devaney, CCÉ, Kilmovee, Mayo

Runners Up: Kieran Flanagan, CCÉ, Martin Mulvihill, NY, US & Sinead Halton, CCÉ, Mullahoran CCÉ, Cavan

 

16A Bodhrán – Céim 1

First: Rian Mc Carthy, CCÉ, Baile Núis, Cork

Runners Up: Aoibheann Ni Dhriseoll, CCÉ, Baile Núis, Cork & Taidhg Ó’Daltuin, CCÉ, Port Laoise, Laois

 

16B Bodhrán – Céim 2 

First:Nadine smith, CCÉ, Joe Callaghan, Longford

Runners Up: Sean O’Deiseach, CCÉ, Baile Núis, Cork & Marty Hughes, Bolfield, Mayo

 

16C Bodhrán – Céim 3

First: Matthew Hurrell O’Connor, CCÉ, Bray, Dublin

Runners Up: Rian O’Sioradáin, CCÉ, Paddy Killoran, Sligo & Colleen Hughes, CCÉ, Aughnamullen, Monaghan

 

16D Bodhrán – Céim 4

First: Cara Wildman, Dorchester, TX, US

Runners Up: Kevin Sewell, Carrickmacross, Monaghan

 

17A Drumaí Céilí / Céilí Drums – Céim 1

First: Aoibheann Ní Dhriseoll, CCÉ, Baile Núis, Cork

Runners Up: Kate Fegan, CCÉ, Mullahoran, Cavan & Eimear McCabe, CCÉ, Cavan Town, Cavan

 

17B Drumaí Céilí / Céilí Drums – Céim 2

First: Oisín Reilly, CCÉ, Báile Mhúineacháin, Monaghan

Runners Up: Conchobhar Mac Donnacha, CCÉ, Paddy Killoran, Sligo & Seán Ó Deiseach, CCÉ, Baile Núis, Cork

 

17C Drumaí Céilí / Céilí Drums – Céim 3

First: Colm Ó Teimhnáin, CCÉ, Craobh Chrónáin, Cork

Runners Up: Conor Maguire, Lisnaskea, Fermanagh

 

17D Drumaí Céilí / Céilí Drums – Céim 4

First: Ciarán French, CCÉ, Skibbereen, Cork

Runners Up: Ryan Maguire, Lisnaskea, Fermanagh & Brian Walsh, Carrickmacross, Monaghan

 

18A Foinn Mhalla, Fidil / Fiddle Slow Airs – Céim 1

First: Dara Morley, CCÉ, Admiral Brown, Mayo

Runners Up: Emma Maynard, CCÉ, Ballymore, Longford & Emma Strong, CCÉ, Murphy Roche, Illinois, US

 

18B Foinn Mhalla, Fidil / Fiddle Slow Airs – Céim 2

First: Cillian Ó Cathasaigh, CCÉ, Craobh Niall Ó Cathasaigh, Corcaigh Runners Up: Eve Donohoe, CCÉ, Bannow, Wexford & Maebh McGlinchey, CCÉ, Fintona, Tír Eoghain

 

18C Foinn Mhalla, Fidil / Fiddle Slow Airs – Céim 3

First: Una McGlinchey, CCÉ, Fintona, Tyrone

Runners Up: Andrew Caden, CCÉ, O’Neill-Malcom Branch, Washington, DC, US & Naoise Kettle, CCÉ, Craobh Seán Ryan, Kilcavan, Laois

 

18D Foinn Mhalla, Fidil / Fiddle Slow Airs – Céim 4

First: Clár Áine Ní Chiaráin, CCÉ, Killeigh, Offaly

Runners Up: Ciara Maguire, CCÉ, Newcastle, Down & Joanna Clare, CCÉ, Craobh Dugan, Mid-Atlantic, US

 

19A Foinn Mhalla, Píb Uilleann / Uilleann Pipes Slow Airs – Céim 1

First: Tove Byers, CCÉ, Caisleán Uí Chonaill/Athán/B.Ior.,, Limerick

Runners Up: Phil McCaul, CCÉ, Aughnamullen, Monaghan & Cadhla Tohill, St Mochua’s Keady, Armagh

 

19B Foinn Mhalla, Píb Uilleann / Uilleann Pipes Slow Airs – Céim 2

First: Seán Neylon, CCÉ, Inis Cathaigh, Clare

Runners Up: Mark Dunleavy, CCÉ, Paddy Killoran, Sligo

 

19C Foinn Mhalla, Píb Uilleann / Uilleann Pipes Slow Airs – Céim 3

First: Micheál Mac Giobúin, CCÉ, Caisleán Uí Chonaill/Athán/B.Ior.,, Limerick

Runners Up: Alain Ó Cearúil, CCÉ, Portlaoise, Laois & Dáire Ó Maoildeirg, CCÉ, Craobh Seán Treacy, Dublin

 

20A Foinn Mhalla, Feadóg Mhór / Flute Slow Airs – Céim 1

First: Anna McCaul, CCÉ, Aughnamullen, Monaghan

Runners Up: Sarah McNamara, CCÉ, Ballynacally/Lissycasey, Clare & Muireann Ní Chonchúir, CCÉ, Craobh Chronáin, Cork

 

20B Foinn Mhalla, Feadóg Mhór / Flute Slow Airs -Céim 2

 First: Aibhin O’Neill, CCÉ, Ballydonoghue/Lisselton, Kerry

Runners Up: Róisín Ní Chonchúir, Cill Aichidh, CCÉ, Offaly & Peadar Ó Sionnaigh, CCÉ, Admiral Brown, Mayo

 

20C Foinn Mhalla, Feadóg Mhór / Flute Slow Airs – Céim 3

First: Ellen O’Brien, CCÉ, Cavan Town, Cavan

Runners Up: Aideen Quinlan, CCÉ, Lixnaw, Kerry & Donnchadh Mac Aodha, CCÉ Craobh Dhún Dealgan, Lú

 

20D Foinn Mhalla, Feadóg Mhór / Flute Slow Airs – Céim 4

First: __________________________________________          Runners Up:__________________________________________

 

21A Foinn Mhalla, Feadóg / Whistle Slow Airs – Céim 1

First: Kellie Moran, CCÉ, Gort na mBó, Mayo

Runners Up: James Lambert, CCÉ, Wicklow Miners, Wicklow & Florence Donohoe, CCÉ, Bannow, Wexford

 

21B Foinn Mhalla, Feadóg / Whistle Slow Airs – Céim 2

First: Eve Donohoe, CCÉ, Bannow, Wexford

Runners Up: Mark Dunleavy, CCÉ, Paddy Killoran, Sligo & Aisling Moroney, Inis Cathaigh, Clare

21C Foinn Mhalla, Feadóg / Whistle Slow Airs – Céim 3

First: Saoirse Kellegher, Ballinamore, Leitrim

Runners Up: Evan Gloeckner, CCÉ, Cathair Port Láirge, Waterford

 

21D Foinn Mhalla, Feadóg / Whistle Slow Airs – Céim 4

First: Liam Needham, Baile Shligigh, Sligo

Runners Up: Caoimhe Ní Labhraí, CCÉ, Camross, Laois

 

22A Foinn Mhalla, Cruit / Harp Slow Airs – Céim 1

First: Saoirse Moran, Caisleán a’Bharraigh, Mayo

Runners Up: Aoife Ní Chonghaile, Cora Finne, Clár & Jaymee Martin, CCÉ, Dún Dealgan, Louth

 

22B Foinn Mhalla, Cruit / Harp Slow Airs – Céim 2

First: Evelyn McCaul, Laragh, Monaghan

Runners Up: Hannah Lyons, Caislean a’Bharraigh, Mayo & Aisling Moroney, Inis Cathaigh, Clare

 

22C Foinn Mhalla, Cruit / Harp Slow Airs – Céim 3

First: Donnchadh Mac Aodha, CCÉ, Craobh Dhún Dealgan, Lú

Runners Up: Cliodhna Hennessy, Castlebar, Mayo

 

22D Foinn Mhalla, Cruit / Harp Slow Airs – Céim 4

First: Michelle O’Grady, CCÉ, Bannow, Wexford

Runners Up: John Devaney, Kilkelly, Mayo & Áine Maguire, Dromore, Tyrone

 

31A Amhránaíocht ar an Sean Nós (Mná) / Irish Singing (Ladies) – Céim 1

First: Clíona Ní Dhuarcáin, Tlachtga, Meath

Runners Up: Katie Coyle, Leitir Ceanainn, Co. Donegal & Grace Ní Ifearnáin, CCÉ, Ballydonoghue, Kerry

 

31B Amhránaíocht ar an Sean Nós (Mná) / Irish Singing (Ladies) – Céim 2

First: Ellen de Búrca, CCÉ, Lachtaín Naofa, Corcaígh

Runners Up: Éire Ní Fhaoláin, CCÉ Tuaisceart Loch Garman, Loch Garman & Abbie Ní Leathlobhair, CCÉ Éamonn Ó Muirí Scotstown, Monaghan

 

31C Amhránaíocht ar an Sean Nós (Mná) / Irish Singing (Ladies) – Céim 3

First: Amy Ní Chléirigh, CCÉ, Leitir Ceanainn, Donegal

 

31D Amhránaíocht ar an Sean Nós (Mná) / Irish Singing (Ladies) – Céim 4

First: Louise Gavin, CCÉ, Caisleán An Bharraigh, Mayo

Runners Up: Danielle Ní Chéilleachair, CCÉ Lachtaín Naofa, Co. Cork & Marianne McAleer, CCÉ Amairgin the Gael, Wales

 

32A Amhránaíocht ar an Sean Nós (Fir) / Irish Singing (Men) – Céim 1

First: Seán Ó Súilleabháin, CCÉ Lachtaín Naofa, Co. Cork

 

32D Amhránaíocht ar an Sean Nós (Fir) / Irish Singing (Men) – Céim 4

First: Lughaidh Fisher, Port Mearnóg, Dublin

Runners Up: James McElhone, CCÉ, Irish Minstrels, Scotland

 

33A English Singing (Ladies) / Amhráin Bhéarla (Mná) – Céim 1

First: Dearbhla Ní Mhearáin, CCÉ, Báile Mhúineacháin, Monaghan

Runners Up: Aoife NicAonghusa, CCÉ, Corcaghan, Co. Monaghan & Sarah Neville, CCÉ, Ballylongford/Tarbert, Kerry

 

33B English Singing (Ladies) / Amhráin Bhéarla (Mná) – Céim 2

First: Cathleen Garland, CCÉ, Newcastle, Down

Runners Up: Cáit Ní Shúilleabháin, CCÉ Craobh Crónáin, Cork & Caitlín Ní Mhuineog, Baile Buí, Offaly

 

33C English Singing (Ladies) / Amhráin Bhéarla (Mná) – Céim 3

First: Cait Ní Bhaoghill, CCÉ, Corcaghan, Monaghan,

Runners Up: Iona Ritchie, CCÉ Cathair Phort Láirge, Waterford, Ireland & Catherine O’Kelly, New York, US

 

33D English Singing (Ladies) / Amhráin Bhéarla (Mná) – Céim 4

First: Caitríona Ní Shearlóg, CCÉ Éamonn Ó Muirí, Monaghan

Runners Up: Sinéad Quinn, CCÉ, Craobh na Coradh, Clare & Denise Whelan, Ruan, Clare

 

34A English Singing (Men) / Amhráin Bhéarla (Fir) – Céim 1

First: Martín Ó Céilleachair, CCÉ, Rahan, Offaly

Runners Up: Cormac Cotter, Leamington, UK & Chulainn Ó Faoláin, CCÉ Tuaisceart Loch Garman, Loch Garman

 

34B English Singing (Men) / Amhráin Bhéarla (Fir) – Céim 2

First: Adam Ó Gamhna, CCÉ Admiral Browne, Mayo

Runners Up: Aodhán Ó Coilleann, CCÉ, Dr. Galligan, Cavan

 

34C English Singing (Men) / Amhráin Bhéarla (Fir) – Céim 3

First: Liam Broderick, CCÉ Teampall an Ghleanntáin, Limerick

 

34D English Singing (Men) / Amhráin Bhéarla (Fir) – Céim 4

First: Damian McKenna, CCÉ, Derrylin, Fermanagh

Runners Up: Kevin Elam, CCÉ, O’Neill Malcolm, US & Eoin Burke, CCÉ, Ardagh Carraigchiarraí, Limerick

 

35A Feadaíl / Whistling – Céim 1

First: Lucy Carroll, Kintogher, Sligo

Runners Up: Eimear Clancy, CCÉ, Croísín, Clare

 

35B Feadaíl / Whistling – Céim 2

First: Liam Clancy, CCÉ, Croísín, Clare

Runners Up: Kellianne French, CCÉ, Skibbereen, Cork

 

35C Feadaíl / Whistling – Céim 3

First: Rian Ó Gamhna, CCÉ Admiral Browne, Mayo

 

35D Feadaíl / Whistling – Céim 4

First: Liam Jones, CCÉ, Cloch Liath,, Clare

Runners Up: Áiníde Uí Bheinéis, Teampall a’ Ghleanntáin, Co. Luimnigh & Phil Westwell, CCÉ, Johnny Doherty,, Scotland

 

36A Portaireacht / Lilting – Céim 1

First: Ava Egan, CCÉ, Belclare, Galway

Runners Up: Eimear Clancy, CCÉ, Croisín, Clare & Orlaith Ni Dheiseach, CCÉ Baile Núis, Cork

 

36B Portaireacht / Lilting – Céim 2

First: Liam Clancy, CCÉ, Croísín, Clare

Runners Up: Niamh Boyle, CCÉ, Derrylin, Fermanagh & Naomi Smith, CCÉ, Cavan Town, Cavan

 

36C Portaireacht / Lilting – Céim 3

First: Liam Broderick, CCÉ Teampall an Ghleanntáin, Limerick

Runners Up: Caoilfhionn Ní Mhadagáin, CCÉ, Sean Treacy, Dublin

 

36D Portaireacht / Lilting – Céim 4

First: Liam Jones, CCÉ, Cloch Liath, Clare

Runners Up: Marianne McAleer, CCÉ, Amairgin the Gael, Wales & Phil Westwell, CCÉ, Johnny Doherty Scotland, Scotland

48A Rince ar an Sean-Nós – Céim 1

First: Cormac Ó Loinigh, CCÉ, John Dungan, Longford

Runners Up: Ryan Duffy, Nyah, Cavan, Cavan & Dean O’Toole, CCÉ Seosamh Mac Gabhann, Mayo

 

48B Rince ar an Sean-Nós – Céim 2

First: Aaron Townsend, CCÉ, Inis Cathaigh, Clare

Runners Up: Peadar Ó Sionnaigh, CCÉ, Admiral Brown, Mayo & Alicia Sullivan, CCÉ, Aughnamullen, Monaghan

 

48D Rince ar an Sean-Nós – Céim 4

First: Aoife McCabe, Castleblayney, None

Runners Up: Kieran Browne, CCÉ, Sliabh Luachra, Kerry & Bonnie Hardison, Irish Traditions Atlanta, USA

 

50A Storytelling – Céim 1 

First:Áine Nic Dhuibhne (McGibney), CCÉ, Cavan, Cavan

Runners Up: Kelly-Ann Buttimer, CCÉ, Dunmanway, Cork & Aoife Ní Chonghaile, Baile Ros Comáin, Ros Comáin

 

50B Storytelling – Céim 2

First: Muiris Buttimer, CCÉ, Dunmanway, Cork

Runners Up: Saidhbh O’Reilly, CCÉ, Mullahoran, Cavan & Ruairí Griffin, CCÉ, Dr. Galligan, An Chabhán

 

50C Storytelling – Céim 3

First: Diarmuid Cronin, CCÉ Chraobh Chrónáin, Cork

Runners Up: Shannon Buttimer, CCÉ, Dunmanway, Cork & Donna Ní Threasaigh, CCÉ, Tullycorbet, Monaghan

 

50D Storytelling – Céim 4

First: Sonny Egan, CCE Leac Snamha, Co Chiarrai, Kerry

Runners Up: Brendan G O’Sullivan, CCÉ, Niall Ó Cathasaigh, Ballincollig, Cork & John Goulding, CCÉ, Hastings, Britain

51A Scéalaíocht – Céim 1

First: Aoife Ní Chonghaile, Baile Ros Comáin, Ros Comáin

Runners Up: Diarmuid Pléimeann, CCÉ, Baile Ros Comáin, Ros Comáin & Tommy Ó Deargáin, CCÉ, Craobh an Ághasaigh, Dingle, Ciarraí

 

51B Scéalaíocht – Céim 2

First: __________________________________________

Runners Up: __________________________________________

 

51D Scéalaíocht – Céim 4

First: Risteárd Béimis, CCÉ, Niall Ó Cathasaigh, Baile an Chollaigh, Corcaigh Runners Up: Mícheál Ó Grianna, CCÉ, Irish Minstrels, Scotland

 

***********************************************************************

 

Starting Monday 30th March
Comhaltas will launch an online site for all students of traditional Irish music at all
levels to learn repertoire. The material used for this programme is taken from and
guided by the varying levels of the SCT exam syllabus.

The levels are
1. Elementary Cycle
2. Grade 1-5
3. Grade 6-8.

This online site will help students to continue to
develop their skills while at home. There will be three tunes added per week, one for
each level. You do not need to be entered into the exam system to learn from this site,
developing a person’s repertoire is important for continued progression. You can
access this site at www.sctexams.com.

*******************************************************************

 
 

 

 

 

 

 

 
 

 


The Centre is open all year round Monday to Saturday from 10am to 5:30pm.

For more information:

The Visitor Centre and Music Shop is now open. Dismiss